AIKCU students take home 39 awards in Kentucky Academy of Science 2016 Student Research Competition

The opportunity to engage in undergraduate research is a hallmark of Kentucky’s private colleges. Some of that research was on display during the recent Kentucky Academy of Science (KAS) Student Research Competition, where students from eight different AIKCU member institutions took home a total of 39 awards.

The annual competition recognizes outstanding student research from the Kentucky Academy of Science’s postsecondary affiliates, which include 16 nonprofit private colleges, all 8 four-year Kentucky public universities, and the Kentucky Community and Technical College System. Awards are given for undergraduate scientific poster, undergraduate oral presentation, and graduate oral presentation in each of 19 scientific disciplines.

AIKCU students’ 39 total awards came in the form of 18 first place, 17 second place, and four third place awards. Berea College students received the most awards with 24. Students from Asbury University, Bellarmine University, Brescia University, Centre College, Georgetown College, Transylvania University, and the University of Pikeville also took home honors.

Congratulations to these AIKCU students on their recognition in the following categories of the Kentucky Academy of Science 2016 Student Research Competition:


Agricultural Sciences (Poster Presentations)

2nd Place: Kassandra H. Carter, Berea College

1st Place: Helina Asrat, Berea College


Anthropology & Sociology (Poster Presentations)

1st Place: Kyree Hobson and Simeon Huff, Berea College

Botany (Poster Presentations)

2nd Place: Austin Adam, Bellarmine University

1st Place: Preye Agbana, Brescia University


Botany (Undergraduate Oral Presentations)

3rd Place: Sean Nilan, Berea College

 

Cellular and Molecular Biology (Poster Presentations)

3rd Place: Meghan Kramer, Berea College

1st Place: Hsuan Peng, Berea College

 

Cellular and Molecular Biology (Undergraduate Oral Presentations)

3rd Place: Jodi DeJohn, Georgetown College

1st Place: Seth Reasoner, Berea College


Chemistry: Analytical/Physical (Poster Presentations)

2nd Place: Ana Gabriela Mira, Centre College

1st Place: Job K. Limo, Berea College


Chemistry: Analytical/Physical (Undergraduate Oral Presentations)

1st Place: Kyaw “Joe” Hpone Myint, Berea College


Chemistry: Organic/Inorganic (Poster Presentations)

2nd Place: Michael B. James and Kateryna O. Nabukhotna, Berea College


Computer and Information Sciences (Poster Presentations)

3rd Place: Carson Blevins, Bellarmine University

2nd Place: Zachary Eckert, Bellarmine University


Computer and Information Sciences (Undergraduate Oral Presentations)

2nd Place: Aaron Andries, Bellarmine University


Ecology and Environmental Sciences (Poster Presentations)

2nd Place: Olivia Slater and Nina Meneses, Berea College

1st place: Jaylen Beatty, Transylvania University


Engineering (Poster Presentations)

1st Place: Brooke Kennedy, Bellarmine University


Health Sciences (Poster Presentations)

2nd Place: Danielle Upton, University of Pikeville


Mathematics (Poster Presentations)

1st place: Bhavesh Ramkorun, Berea College


Physics and Astronomy (Poster Presentations)

2nd place: Dustin Watts, Berea College

1st place: Tanner Thompson, Berea College


Physics and Astronomy (Undergraduate Oral Presentations)

1st Place: Isaac Vock, Centre College


Physiology and Biochemistry (Poster Presentations)

2nd place: James McCarthey, Berea College

1st place: Marco Santos, Berea College

Physiology and Biochemistry (Undergraduate Oral Presentations)

2nd place: Tatiana Mikhailova, Berea College

1st place: Young Hwan Kim, Asbury University


Psychology (Poster Presentations)

1st place: Alicia Bedolla, Berea College


Psychology (Undergraduate Oral Presentations)

2nd place (tie): Brett Vitkun, Centre College

2nd place (tie): Valerie Zehr, Berea College

1st place: Tiffany Estep, Berea College


Science Education (Poster Presentations)

2nd place: Douglas J. Kelly, Bellarmine University

1st place: Aubrey Melton, Berea College


Science Education (Undergraduate Oral Presentations)

2nd place: Casey Tetidrick , Berea College

1st place: Alexandria Szalanczy, Centre College


Zoology (Poster Presentations)

2nd place: Robin Hauschner and Favour Akabogo, Berea College


Zoology (Undergraduate Oral Presentations)

2nd place: Jillian Kendall, Berea College
For a complete list of categories and winners from the 2016 Student Research Competition, visit the Kentucky Academy of Science site.